بررسی نقش امور تربیتی در انتقال فرهنگ و ارزش ها به دانش آموزان

بررسی نقش امور تربیتی در انتقال فرهنگ و ارزش ها به دانش آموزان|746511|بررسی نقش امور تربیتی در انتقال فرهنگ و ارزش ها به دانش آموزان
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان بررسی نقش امور تربیتی در انتقال فرهنگ و ارزش ها به دانش آموزان هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

گرد آوری شده در 25 صفحه با فرمت ورد قابل ویرایش

چکیده

اگر بپذيريم كه داشتن شيوه زندگي اسلامي، بسترساز تمدن نوين اسلامي و پيشرفت همه‌جانبه است، رسيدن به اين شيوه زندگي و عمل به آن اهميت خود را بهتر مي‌نماياند. يكي از عوامل بسيار مؤثر بر شيوه و مشي زندگي، تربيت فردي و اجتماعي است. همانطور که می دانیم برای رسیدن به یک سبک زندگی ایرانی اسلامی که از کشور مان توقع داریم تربیت دانش آموزان نقش بسزایی دارد . در صورتی که نسل آینده سازمان را بتوانیم به خوبی تربیت نماییم ، به بهترین نحو ممکن قادر خواهیم بود که به سبک زندگی ایرانی اسلامی دست یابیم. نکته دیگر این است که وقتي از تربيت و نقش و تأثير آن صحبت مي‌كنيم، بايد تأكيد داشته باشيم كه نقطه عطف تربيت يك انسان در دوران مدرسه و به همراه بازی های پرورشی و اردو های تفریحی او شكل مي‌گيرد. بنابراين بايد فكر كنيم كه چگونه مي‌توانيم يك دانش آموز را بالنده پرورش دهيم.

امروزه در بسیاری از كشورها، تعلیم و تربیت در هوای آزاد، یا آموزش در اردوها مورد توجه قرار گیرد. تا از این رهگذر هم نقایص نظام های آموزشی مرتفع و هم انعطاف پذیری بیشتری لحاظ شود. اردو در حقیقت بخشی از جریان تعلیم وتربیت است كه بچه ها به دور از فضای بسته كلاس و اغلب در هوای آزاد و فارغ از مقررات و قوانین خاص مدارس و براساس علایق و رغبت های خود به فعالیت های ویژه می پردازند و از این رهگذر شخصیت آنها در ابعاد ذهنی،‌عاطفی،‌اجتماعی، اخلاقی و ... به طور متعالی رشد می یابد.

فاکتور مهم دیگری که در انتقال فرهنگ و ارزش ها به دانش آموزان نقش بسزایی دارد امور تربیتی در مدارس است. این نهاد مهم در انتقال ارزش های دینی و فرهنگی انقلاب اسلامی به مدارس و تربیت و بازسازی دانش آموزان در فضایی انقلابی و اسلامی و همچنین زمینه سازی برای ورود نگرش های دینی و ارزش های انقلاب اسلامی به نظام آموزش و امور تربیتی و رشد ارزش هاپرورش و حفظ مدارس از آفات فرهنگی و سیاسی نقش مهمی ایفا می کند.

با توجه به آنچه گفته شد در مقاله حاضر قصد داریم به سه فاکتور مهم بپردازیم: بررسی نقش تربیت در ترویج فرهنگ و توسعه سبک زندگی اسلامی-بررسی نقش اردو ها و بازی های پرورشی در تربیت دانش آموزان-