دیدگاه ها و نظریه های خشم و افسردگی

دیدگاه ها و نظریه های خشم و افسردگی|42083875|نظریه های خشم,نظریه های افسردگی,مولفه های کنترل عواطف,پایان نامه کنترل عواطف,کنترل براساس یادگیری عاطفی,ويژگى هاى رشد عاطفى نوجوان,عواطف و احساسات در دوره نوجوانی ,راهبردهاي کنترل احساسات ناخوشایند
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان دیدگاه ها و نظریه های خشم و افسردگی هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .


هدف از این پایان نامه می باشد.


مشخصات فایل
تعداد صفحات65حجم250/874 کیلوبایت فرمت فایل اصلیdocx
توضیحات کامل
هدف از این پایان نامه می باشد.

در واکنش به فهم علل و عوامل مؤثر در خشونت، نقش آسيبهاي محيطي و شرايط تربيتي و غيره، رويکردهاي هدفمند و چند بعدي جامعي، در سال هاي اخير شکل گرفته اند:
1- ديدگاه زيستي: ميزان همگامي ارثي بالاتري در خانواده هاي افراد خشن ديده مي شود و عوامل زيستي متعددي مانند تأثير داروها و سوء مصرف مواد، سطح هورمون ها، صدمه به مناطق خاص مغز و ناقلان عصبي به تناوب در فرآيند خشونت دخيل دانسته شده اند(خدایاری فرد، 1386).

2- ديدگاه فرويد: پس از بروز جنگ جهاني اول، فرويد وجود غريزه اي به نام تاناتوس يا نيروي مرگ را عنوان کرد که انرژي آن در جهت تخريب زندگي است. وي اين نظريه را مطرح کرد که به موجب آن تاناتوس با مکانيزم هاي جابه جايي، نيروي خود را به سمت بيرون معطوف مي کند و مبناي خشونت بر ضد ديگران واقع مي شود. در واقع پرخاشگري به طور عمده از تغيير جهت غريزة خود تخريب گر مرگ به سمت ديگران ريشه مي گيرد (اولسن و همکاران، 1990).

.

.

.


ديدگاه‎هاي افسردگي

نظريه زيست‎شناختي:

به اعتقاد الگوي زيستي، افسردگي اختلال بدن است، اگرچه در مجموع افسردگي مي‎تواند بوسيله مشكل موجود در هر يك از اندامهاي بدن ايجاد شود، گمانه‎زنيها تقريباً به طور كامل بر مغز، بويژه بر كاهش نوعي مواد (اسمين هاي بيوژنتيك) متمركز شده‎اند كه به انتقال تكانه‎هاي عصبي در طول فواصل (سيناپس ها) موجود بين سلولهاي عصبي (نورون‎ها) كمك مي‎كنند. چهار سرنخ وجود دارد كه نشان مي‎دهد بدن عميقاً در افسردگي درگير است،

اولاً افسردگي تا اندازه‎اي بعد از دوره‎هاي تغيير فيزيولوژيكي طبيعي در زنان رخ مي‎دهد: بعد از به دنيا آوردن كودك، هنگام يائسگي و درست قبل از قاعدگي. ثانياً شباهت قابل ملاحظه‎اي بين نشانه‎ها در فرهنگها، جنسيتها، سنين و نژادها حاكي از يك فرآيند زيستي زيربنايي است. ثالثاً، درمانهاي بدني، بويژه داروهاي ضدافسردگي سه حلقه‎اي و بازدارنده‎هاي ‎MAO و شوك برقي تشنج‎آور افسردگي را به طور مؤثري بيان مي‎كند و بالاخره با اينكه، گاهي افسردگي بصورت عوارض جانبي داروها در افراد بهنجار ايجاد مي‎شود. بويژه افسردگي مي‎تواند به وسيله رزوپين ايجاد شود كه داروي كاهش دهندة فشار خون است(ابراهیم پور، 1390).


درمان هاي بدني افسردگي: طرفداران الگوي زيست‎شناختي براي درمان افسردگي يك قطبي بويژه زماني كه شديد باشد به دو روش اقدام مي‎كند. روش اول درمان كردن بيمار با داروهاست، كه در اين صورت ممكن است از فلوكستين (پروزاك)، داروهاي سه حلقه‎اي و بازدارنده‎هاي ‎MAO استفاده كنند. روش دوم واردت كردن شوك برقي تشنج‎آور ‎(ECT) است. با اين روشها، افسردگي تا اندازه‎اي بهبود مي‎يابد ولي نرخ برگشت آن بالاست (رحمتی، 1390).

فهرست مطالب

2-2- مباني مربوط به کنترل عواطف 16
2-2-1- تعریف عواطف 16
2-2-2- ويژگى هاى رشد عاطفى نوجوان 16
2-2-3- انواع عواطف در دوره نوجوانى 17
2-2-4- مقدمه ای بر کنترل عواطف 18
2-2-5- عوامل عاطفى و همبستگى اجتماعى 20
2-2-6- پرورش عواطف 21
2-2-7- احساسات 23
2-2-8- راهبردهاي کنترل احساسات ناخوشایند 24
2-2-9- کنترل براساس یادگیری عاطفی 25
2-2-10- عوامل تعيين كننده جو عاطفي خانواده 26
2-2-11- بررسي مفاهيم مربوط به مؤلفه هاي کنترل عواطف 27

1- خشم
ویژگی افراد ماهر در تخلیه خشم:
2-2-11-1-2- دیدگاه های نظری خشم
2-2-11-2- افسردگي
2-2-11-2-1- تعريف افسردگي:
علايم افسردگي:
- انواع اختلال افسردگی
افسردگی یك‌قطبی:
علایم و نشانه‌های هیجانی
نشانه‌های شناختی:
نشانه‌های انگیزشی:
نشانه‌های جسمانی:
افسردگی دوقطبی:
نشانه‌های شیدایی:
2-2-8-2-4- ديدگاه‎هاي افسردگي
درمان افسردگي از نقطه‎نظر يادگيري:
2-2-11-3- اضطراب
2-2-11-3-1- نشانه هاي اضطراب كدامند؟
2-2-11-3-2- انواع اضطراب
2-2-11-4- عاطفه مثبت
2-2-11-4- 1- اهمیت مطالعه عواطف مثبت
2-2-11-4- 2- نقش عاطفه در تفکر و شناخت


يشينه تحقيقاتي
پيشينه داخلی
پيشينه خارجی

منابع و مآخذ
منابع فارسی
منابع انگلیسی


"