نگاهی به تکنیک پنهان سازی داده ها ( Steganography)

نگاهی به تکنیک پنهان سازی داده ها ( Steganography)|41012587|نگاهی به تکنیک پنهان سازی داده ها ( Steganography) ,چگونگی ذخیره یک تصویر,آنچه در پشت پرده steganography رخ می دهد,تشریح تکنیک های steganography,فرمول کلی برای تابعsteganography,Steganography در صوت,پنهان سازی، جاسوسی، انتقال رمزی داده، داده های سری و محرمانه
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان نگاهی به تکنیک پنهان سازی داده ها ( Steganography) هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

خلاصه: در این مقاله با چگونگی پنهان سازی داده ها در داده ای دیگر آشنا می شویم که کاربرد های بسیار وسیعی در موضوعات امنیتی ،جاسوسی و حتی شخصی می تواند داشته باشد.

کلمات کلیدی: پنهان سازی، جاسوسی، انتقال رمزی داده، داده های سری و محرمانه

مقدمه:

عکس این عمل به نام steganalysis است که به معنای استخراج اطلاعات می باشد ؛ به عبارتی این اصطلاح بیانگر علم پنهان کردن اطلاعات است.

شاید ساده ترین تکنیک steganography این است متن مورد نظر را بر روی کاغذی توسط سرکه یا آبلیمو بنویسیم و بعد از خشک شدن آن را به طرف مقابل بدهیم تا با حرارت دادن ورقه متن نامرئی را نمایان کند و یا

شاید هم برای اولین بار در جهان این یونانی ها بودند که از steganography استفاده کردند ، بدین صورت که ابتدا سر شخصی را می تراشیدند و پیغام را روی سر شخص می نوشتند سپس صبر می کردند تا مو های شخص رشد کند (عملا پنهان سازی پیام) و به گیرنده مراجعه می کرد و گیرنده سر او را دوباره می تراشید و پیغام را دریافت می کرد.

اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ظهور سیستم های کامپیوتری این روش نیز به روز شده است.

Steganography معمولا همراه با رمزنگاری استفاده می شود تا امنیت داده های مخفی شده به حد بالایی برسد.

یکی از کاربردهای خیلی مهم که بهره زیادی از این تکنیک می برد Water mark دیجیتالی (اثبات هویت دیجیتالی) است. که واترمارک دیجیتالی می تواند یک تصویر ، لوگو یا آرمی باشد که در فایلی قرار می گیرد تا اصل بودن آن را به اثبات برساند.