دانلود پاورپوینت ذخیره سازی انرژی در معماری سنتی

دانلود پاورپوینت ذخیره سازی انرژی در معماری سنتی|40262184|ذخیره‌سازی انرژی ,معماری سنتی ,تابش نور و معماری ,ذخیره گرما ,معماری قدیمی
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان دانلود پاورپوینت ذخیره سازی انرژی در معماری سنتی هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

مقدمه

تولید سرپناه همیشه یكی از اولیه‌ترین اقدامات بشر بوده است. اولین منازل به صورت ساخت انواع چادر، كپر و یا ایجاد حفره در تپه‌ها و كوهها شكل گرفته‌اند. بعدها انسان به فكر احداث سرپناه از مواد محكم‌تر افتاد. استفاده از گل و سنگ و ساختن خانه و استفاده از چوب برای پوشاندن سقف و ایجاد خانه‌ها جزو پیشرفت‌های بشر بوده است. سپس نوبت به ابداع خشت خام از گل و ساخت دیوارهای خانه و مسكن با استفاده از خشت خام رسید. زمانی طول كشید تا بشر توانست با استفاده از خشت خام و گل منحنی قوسی كه اصطلاحاً طاق‌ضربی نامیده می‌شود ابداع كند و بدین وسیله سردر ورودی ایوانها و سقف خانه‌ها را كه اصطلاحاً گنبد نامیده می‌شود بسازد. این بزرگترین تحول در ساخت مسكن بود.

تحول بعدی، تاختن یا پختن خشت خام بود. قدم بعدی، تولید ملاتی قوی‌تر از گل بود كه آنرا سارج می‌نامند. با استفاده از آجر و سارج و تكنولوژی طاق‌ضربی بشر توانسته‌ است بدیع‌‌ترین ساختمانها و سازه‌ها را به وجود آورد. كم‌كم دانش معماری به وجود آمد. توسعة دانش معماری نه تنها به زیباسازی بناها كمك كرد بلكه به استفاده از درست و بهینه از فضاها نیز كمك كرده است.

شایان ذكر است ضمن گذشت از جنبه‌های هنری بناها كه چشم جهانیان را در تمام دوره‌ها به خود دوخته‌ است، این بناها با نوع طراحی كه توسط مهندسان و معماران ماهر ساخته شده است، شما را برای داشتن خانه‌ای خنك در تابستان‌های سوزان و مأمنی گرم در زمستانهای سرد تضمین می‌كند.


تابش نور به پنجره تحت زاویة 45 درجه مطلوب خواهد بود. كمتر یا بطور كلی بیشتر از مقدار متناسب و ذكر شده باعث نقصان و یا انعكاس نور از شیشه به درون فضا خواهد شد. چنانچه یك فضا دارای دو پنجره باشد باید نحوة طراحی آن طوری باشد كه كوران باد در دو پنجره بكار رفته متناسب باشد و فضا با دریافت تهویة طبیعی در وضوع مطلوب باعث نقصان دمای داخلی فضا نشده و ضمناً تهویه‌ای مطبوع و یكنواخت در فضا داشته باشد.

تأثیر سایه‌بان بر روی پنجره

وجود سایه‌بان روی پنجره می‌تواند از بسیاری جهات جالب و مفید باشد كه به شرح آن می‌پردازیم:

خنثی نمودن و عدم انعكاسات نوری كه بر سطح نما و در نتیجه به پنجره منتقل می‌شود. به وسیلة سایه‌بان و یا قرنیز گرفته شده كه در مجموع آرام‌بخش فضا می‌گردد.وجود سایه‌بان و قاب‌سازی در جوار و اطراف پنجره كه با فضای خارجی مربوط می‌شود باعث تقلیل دما جهت رسیدن به قسمتهای داخلی می‌گردد.

پیشگیری از ریزش آب باران بر سطح شیشه و نفوذ آب به پشت پنجره در مناطق سرد موجب پیشگیری از یخ‌زدگی سطوح خارجی پنجره و شیشه‌ها می‌شود. قابل توجه اینكه برای نقاط گرم و خشك و یا گرم و مرطوب وجود سایه‌بان با پیش‌آمدگی جهت تعادل دما در تابستان مورد توجه بوده تا جایی كه در شهرهای جنوبی كشور پیشخوان‌سازی جهت مغازه‌ها به شكل فضای سرپوشیده در عرض پیاده‌رو مورد توجه می‌باشد. انعكاس نور و اثر تابش آفتاب را به مقدار قابل توجهی تا 90 درصد تقلیل می‌دهد.

توجه: تقلیل اثر انرژی حرارتی از تابش خورشید به وسیله سایه‌بان در نقاط گرمسیری با اقلیم گرم و خشك و یا اقلیم گرم و مرطوب مورد توجه می‌باشد.

در مواردی از وجود سایه‌بانهای متحرك به صورت افقی در بالای پنجره و در مورادی در سه جهت یعنی دو پهلوی پنجره به صورت عمودی و بالای پنجره به صورت افقی نصب می‌شود. سایه‌بانهای متحرك می‌تواند در جهات مختلف و تحت زوایای دلخوان حركت داشته باشد، به طوری كه انعكاسات نوری و حرارتی را در شرایط دلخواه كنترل كرده تا در مواقع نیاز مورد استفاده باشد. بدیهی است رنگ سایه‌بان در جذب و یا دفع نور و انرژی حرارتی در اقلیمهای مختلف قابل توجه می‌باشد. لازم به تذكر است در سایه‌بانهای طبیعی به مانند درختهای گوناگون و بلند در تعادل وضع اقلیمهای گرم در جوار ساختمانها بسیار مؤثر خواهد بود.

ضمناً وجود گل و گیاه و سبزه در تعادل و رطوبت‌ هوای گرم منطقه و همچنین در محوطه بناها بسیار مفید بوده است. این روش در وضع اقلیمهای گرم به‌مانند زابل بسیار مؤثر بوده تا جایی‌كه این شهر كویری را دارای آب و هوای مطلوب ساخته است.


رطوبت در ساختمان باعث می‌شود كه دیوارهای ساختمان نمور شده و مكانی مناسب برای رشد و نمود انواع میكروبها و باكتریها بوجود آمده و در نتیجه اثر رطوبت در فضاهای مسكونی باعث سرماخوردگی‌های مكرر و امراضی چون رماتیسم و غیره می‌شود.

وجود رطوبت باعث عرق كردن دیوارهای فضا می‌شود كه زیادی آن باعث می‌شود.

املاح نمكی در مصالح حل شده و بر سطوح فضاها بصورت شوره و سفیدك دیده شود. این نقیصه كمك فراوان در رشد انواع قارچها كرده. ضمناً بوی ناخوشایندی به وجود می‌آورد و زندگی در این محلها را با اشكال و ناراحتی مواجه می‌سازد. اثرات مداوم رطوبت در اختمان باعث تغییر شكل یافتن بسیاری از مصالح در استخوان‌بندی بنا بخصوص پوسیدگی چوبهای بكار رفته در ساختمان و زنگ‌زدگی در و پنجره‌های فلزی و كابینتهای آشپزخانه می شود. در موارد دیگر باعث نرم شدن سطوح گچ‌كاری و كوپ‌كردن آنها و در نتیجه جدا شدن از سطح دیوارها می‌شود، در این موارد، می‌توان با تهویة طبیعی و اصولی در ساختمان و همچنین استفاده از دستگاههای گرم‌كننده كه می‌توانند تعرق سطوح دیوارها و در نتیجه نم ساختمان را به میزان قابل توجهی كاهش دهند، جلوی رطوبت یا افزایش آن را گرفت.


فایل پاورپوینت 34 اسلاید