مقاله درمورد پمپ هیدرولیكی

مقاله درمورد پمپ هیدرولیكی|40249650|پمپ هیدرولیكی,انواع پمپ هیدرولیکی,دانلود مقاله,دانلود تحقیق,سیستم هیدرولیک,سیکل نیوماتیکی,سیکل هیدرولیکی,صنعت هیدرولیک,تعریف هیدرولیک
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان مقاله درمورد پمپ هیدرولیكی هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

پمپ هیدرولیكی

با توجه به نفوذ روز افزون سیستم های هیدرولیكی در صنایع مختلف وجود پمپ هایی با توان و فشار های مختلف بیش از پیش مورد نیاز است . پمپ به عنوان قلب سیستم هیدرولیك انرژی مكانیكی را كه توسط موتورهای الكتریكی، احتراق داخلی و ... تامین می گردد به انرژی هیدرولیكی تبدیل می كند. در واقع پمپ در یك سیكل هیدرولیكی یا نیوماتیكی انرژی سیال را افزایش می دهد تا در مكان مورد نیاز این انرژی افزوده به كار مطلوب تبدیل گردد.

فشار اتمسفر در اثر خلا نسبی بوجود آمده به خاطر عملكرد اجزای مكانیكی پمپ ، سیال را مجبور به حركت به سمت مجرای ورودی آن نموده تا توسط پمپ به سایر قسمت های مدار هیدرولیك رانده شود.

حجم روغن پر فشار تحویل داده شده به مدار هیدرولیكی بستگی به ظرفیت پمپ و در نتیجه به حجم جابه جا شده سیال در هر دور و تعداد دور پمپ دارد. ظرفیت پمپ با واحد گالن در دقیقه یا لیتر بر دقیقه بیان می شود.

نكته قابل توجه در در مكش سیال ارتفاع عمودی مجاز پمپ نسبت به سطح آزاد سیال می باشد ، در مورد روغن این ارتفاع نباید بیش از 10 متر باشد زیرا بر اثر بوجود آمدن خلا نسبی اگر ارتفاع بیش از 10 متر باشد روغن جوش آمده و بجای روغن مایع ، بخار روغن وارد پمپ شده و در كار سیكل اختلال بوجود خواهد آورد . اما در مورد ارتفاع خروجی پمپ هیچ محدودیتی وجود ندارد و تنها توان پمپ است كه می تواند آن رامعین كند.

پمپ ها در صنعت هیدرولیك به دو دسته كلی تقسیم می شوند :

پمپ ها با جا به جایی غیر مثبت : توانایی مقاومت در فشار های بالا را ندارند و به ندرت در صنعت هیدرولیك مورد استفاده قرار می گیرند و معمولا به عنوان انتقال اولیه سیال از نقطه ای به نقطه دیگر بكار گرفته می شوند. بطور كلی این پمپ ها برای سیستم های فشار پایین و جریان بالا كه حداكثر ظرفیت فشاری آنها به 250psi تا3000si محدود می گردد مناسب است. پمپ های گریز از مركز (سانتریفوژ) و محوری نمونه كاربردی پمپ های با جابجایی غیر مثبت می باشد.

پمپ های با جابجایی مثبت : در این پمپ ها به ازای هر دور چرخش محور مقدار معینی از سیال به سمت خروجی فرستاده می شود و توانایی غلبه بر فشار خروجی و اصطكاك را دارد . این پمپ ها مزیت های بسیاری نسبت به پمپ های با جابه جایی غیر مثبت دارند مانند مانند ابعاد كوچكتر ، بازده حجمی بالا ، انعطاف پذیری مناسب و توانایی كار در فشار های بالا ( حتی بیشتر از psi)