معادن سنگ آهن بافق 11 ص

معادن سنگ آهن بافق 11 ص|40227268|معادن سنگ آهن بافق 11 ص,دانلود معادن سنگ آهن بافق 11 ص,دانلود تحقیق معادن سنگ آهن بافق 11 ص,دانلود تحقیق در مورد معادن سنگ آهن بافق 11 ص,معادن سنگ آهن بافق,دانلود معادن سنگ آهن بافق,دانلود تحقیق معادن سنگ آهن بافق,دانلود تحقیق در مورد معادن سنگ آهن بافق
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان معادن سنگ آهن بافق 11 ص هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

تحقیق معادن سنگ آهن بافق دارای 13 صفحه با فرمت ورد و قابل ویرایش می باشد

نگاهی به معادن سنگ آهن بافق

شهرستان بافق در۱۲۰كیلومتری جنوب شرقی شهر یزد دارای منابع زیر زمینی متنوعی است و از جمله مناطق معدن خیز كشور به شمار می‌رود. سنگ آهن چغارت ، چاه گز و سه چاهون ، منگنز ناریگان ، فسفات اسفوردی ، سرب و روی كوشك و معدن مرمریت بیشه در ، از مهمترین معادن بافق هستند. شركت سهامی خاص معادن سنگ آهن مركزی ایران در ‪۱۰كیلومتری شمال شرقی شهربافق و در حاشیه مركزی ایران قرار دارداین شركت در سال ‪۱۳۵۰برای اكتشاف و بهره‌برداری از كانسارهای آهن منطقه بافق توسط سازمان ذوب آهن ایران سابق تاسیس شد و هم اكنون یكی از واحدهای مهم زیر مجموعه شركت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و بزرگترین‌شركت تولید كننده سنگ آهن دانه‌بندی وكنستانتره كشور است. بلوك معدنی بافق با ذخیره بیش از یك سوم سنگ آهن كشور بعنوان مهمترین زون آهن دارایران شناخته شده‌است. به دنبال عملیات اكتشافی انجام شده ، از سال۱۳۴۰تاكنون در این منطقه بیش از۳۸آنومالی آهن دار با ذخیره نزدیك به ‪۱/۷میلیارد تن شناسایی شده كه مهمترین آنها معادن چغارت ، سه چاهون، آنومالی شمالی، میشدوان و چاه‌گز هستند شركت سنگ آهن مركزی ایران ، بزرگترین تولیدكننده سنگ آهن دانه بندی كشور طی ۳۰سال گذشته است كه از سال ‪۱۳۵۰عملیات استخراج سنگ آهن در معدن چغارت را آغازكرد. این معدن طی این مدت، سنگ آهن مورد نیاز كارخانه ذوب آهن اصفهان و برخی صنایع فولادسازی كشور را تامین كرده و از سال ‪۸۰تاكنون به جمع صادر كنندگان سنگ آهن پیوسته است. هم‌اكنون از دو معدن "چغارت" و "سه چاهون" سالانه هشت میلیون تن سنگ آهن استخراج می‌شود كه نیمی از آن سنگ آهن دانه‌بندی شده‌است و بطور مستقیم برای مصرف در كارخانه ذوب آهن اصفهان و صادرات استفاده می‌شود و مابقی نیز در كارخانه فرآوری چغارت به كنسانتره سنگ آهن تبدیل می‌شود.

معدن چغارت:

با ذخیره زمین شناسی ‪۲۰۷میلیون تن در ‪۱۰كیلومتری شمال شرقی شهر بافق واقع شده وارتفاع اولیه آن از سطح دریا ‪۱۲۸۶متر بوده است. ذخیره قابل استخراج این معدن ‪۱۷۷/۲میلیون تن برآورد شده كه ‪۹۵/۶ میلیون تن آن به دلیل عیار بالا و فسفر پایین، پس از خردایش بصورت مستقیم قابل مصرف در كارخانجات فولاداست و مابقی آن برای پر عیارسازی به كارخانه فرآوری ارسال می‌شود عملیات بهره‌برداری از این معدن از شهریور سال ‪۵۰آغاز شد و تا پایان سال ‪۸۵بالغ بر ‪و۹۷ میلیون تن سنگ آهن از آن استخراج شده است. عملیات استخراج در این معدن به صورت روباز و با استفاده از شاول‌های الكتریكی با حجم بیل هفت متر مكعب و كامیون‌های 32و ‪۶۵تنی صورت می‌گیرد.

از معدن سنگ آهن چغارت علاوه بر سنگ آهن پر عیار و کم فسفر یک نوع سنگ آهن کم عیار و پر فسفرنیز استخراج می شئد که قابل استفاده بری کوره بلند و صنایع فولاد سازی کشور نمی باشد میزان استخراج این نوع سنگ آهن که در محوته سنگ آهن چغارت ذخیره شده است حدود ۵/۱۹ میلیون تن می باشد که می بایستی آن را به طریقی قابل استفاده در صنایع فولاد سازی نمود. از طرفی ذخیره قابل استفاده سنگ آهن کم عیار سه چاهون در دو توده شمالی و جنوبی به ترتیب برابر ۴۵ و.۴/۴۹ میلیون تن بر آورد شده است لذا با توجه به ذخایر سنگ آهن کم عیار پر فسفر چغارت و کم عیار سه چاهون بری استفاده بهینه از ذخایر مورد بحث طرح توسعه مجتمع معدنی سنگ آهن چغارت با اهداف زیر از سال ۱۳۷۰ به مئرد اجرا گذاشته شد و تاریخ خاتمه طرح در سال ۱۳۸۳ طبق آخرین تجدید نظر برنامه زمانی خواهد بود.

۱-ادامه تامین ۳ میلیو تن سنگ آهن پر عیار دانه بندی شده بری خوراک کوره بلند اصفهان.

۲-تولید۲/۳میلیو تن کنسانتره آهن به منظور تولیدسینتر و پلت جهت تامین مواد اولیه مورد نیاز طرح هی توسعه کوره بلند اصفهان و سایر صنایع فولاد کشور.

کارخانه کنستانتره سنگ آهن چغارت و سه چاهون داری ۲ خط تولید مستقل بری سنگ آهن پر فسفر کم عیار چغارت و سنگ آهن کم عیار سه چاهون می باشد.مقدار خوراک ورودی کارخانه فرآوری بری ۲ خط تولید مورد بحث جمعا ۷/۵ میلیون تن در سال بوده و هر یک از خطوط تولید کنسانتره به ظرفیت ۶/۱ میلیون تن در سال وجمعا ۲/۳ میلیون تن کنستانتره در سال خواهد بود.