پاورپوینت دستگاه XRF

پاورپوینت دستگاه XRF|40216663|دانلود پاورپوینت دستگاه XRF,بررسی دستگاه XRF,پاورپوینت جامع و کامل دستگاه XRF,کاملترین پاورپوینت دستگاه XRF,پکیج پاورپوینت دستگاه XRF,مقاله دستگاه XRF,تحقیق دستگاه XRF
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان پاورپوینت دستگاه XRF هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

نوع فایل: پاورپوینت (قابل ویرایش)

قسمتی از متن پاورپوینت :

تعداد اسلاید : 21 صفحه

فهرست مطالب مقدمه
اجزای دستگاه XRF
اساس کار دستگاه XRF
آماده سازی نمونه
انواع دستگاه های XRF
جمع بندی XRF مقدمه روش فلور سانس پرتو ایکس یکی از روش های آنالیز عنصری است که امروزه از آن به طور وسیعی در صنعت و مراکز پژوهشی استفاده می شود.

این روش به ویژه به خاطر سرعت زیاد در شناسایی عنصر، برای برخی صنایع ضروری است اما دستگاههای XRFاز نظر سرمایه گذاری ابتدایی هزینه بالایی نیاز دارند. بنابراین همه مراکز صنعتی و آزمایشگاهی توان خرید آن را ندارند.

حد تشخیص (Detection Limit) دستگاه XRF درحد صدم درصد می باشد.

XRFتقریبا تمامی عناصر جدول تناوبی از برلیم تا اورانیوم (البته جز گازهای نجیب) را اگر مقدار این عناصر درحد تشخیص باشد مشخص می کند. اجزای دستگاه XRF لوله پدید آورنده پرتو ایکس

بلورآنالیز کننده

آشکار ساز

جمع کننده (collimator) اجزای دستگاه XRF لوله پدید آورنده پرتو ایکس

وظیفه لوله پرتو ایکس پدید آوردن پرتوی با شدت زیاد برای برانگیختگی همه عنصرهای موجود در نمونه مجهول است. در دستگاه های مختلف XRFاز لوله های مختلفی استفاده می شود که تفاوت آنها در توان استفاده شده در لوله و نوع سیستم خنک کننده می باشد.

بلور آنالیز کننده
بلورفلورید سدیم (NaF) بیشترین کاربرد را در این دستگاه ها دارد زیرا این بلور توانایی شناسایی عنصرهای از پتاسیم تا اورانیوم را دارد.

مواد دیگری که به عنوان بلور آنالیز کننده در دستگاه های XRFاستفاده می شود بلور ژرمانیم است که برای شناسایی عنصرهای از فسفر تا کلر به کار می رود. ترکیبات پلیمری نیز برای شناسایی عنصرهای سبک مفید ترند.

امروزه در دستگاههای XRF برای پرهیز از جابجایی پیوسته بلور های آنالیز کننده آنها را بر روی یک منشور چند وجهی سوار می کنند و بدین ترتیب با چرخاندن منشور بلور مورد نظر به راحتی در برابر پرتو ایکس قرار می گیرد. اجزای دستگاه XRF اجزای دستگاه XRF آشکارساز

در دستگاه XRF از آشکارساز گازی وآشکارساز تهییجی استفاده می شود. شکل زیر تصویر واقعی و شماتیک یک آشکار ساز گازی را نشان می دهد.


اجزای دستگاه XRF اجزای دستگاهXRF جمع کننده (collimator)

دارای چند ورقه موازی است که وظیفه جمع کردن و موازی کردن پرتو ایکس را بر عهده دارد. اجزای دستگاه XFR اساس کاردستگاه XRF پرتو خروجی از لوله پدید آورنده پرتو ایکس به نمونه می تابد و در اثر بمباران، الکترون های موجود در مدار داخلی اتم خارج شده و جایگزینی این الکترون ها از مدار بالایی سبب پدید آمدن پرتو ایکس خواهد شد.
اساس این پدیده مشابه حالتی است که نمونه، توسط الکترون بمباران می شود. اساس کاردستگاه XRF پرتو ایکس خروجی از نمونه که در حقیقت پرتو مشخصه عنصرهای موجود در نمونه مجهول است پس از عبور از جمع کننده به سوی بلورآنالیزکننده هدایت می شود. جمع کننده دارای چند ورقه موازی است که وظیفه جمع کردن و موازی کردن پرتو ایکس را برعهده دارد. هدف از قرار دادن چنین قسمتی در مسیر پرتو ایکس مجبور نمودن آن به حرکت موازی و برخورد با زاویه مشخص به بلور می باشد.

پرتو برخورد کننده به بلور گستره ای از طول موج است که هر کدام به یک عنصر تعلق دارد.

اگر این گسترده به طور مستقیم به داخل آشکار ساز فرستاده شود نمی توان شدت هریک از طول موج ها را تعیین کرد پس باید آنها را پیش از ارسال به آشکارساز توسط قسمتی، به عنوان مثال توسط یک بلور تفکیک کرد.

بلور آنالیز کننده طبق رابطه براگ باعث پراش هر یک از طول موج ها در زاویه ویژه ای می شود و پس از پراشیدن آنها را به آشکارساز می فرستد.

پرتو ایکس قبل از این که به آشکارساز برسد از جمع کننده ثانویه نیز عبور کرده سپس به داخل آشکارساز می رود.
اساس کاردستگاه XRF آشکارسازو جمع کننده بر روی یک دایره قرار دارند و بلور در مرکز آن دایره قرار دارد.

توجه: متن بالا فقط قسمت کوچکی از محتوای فایل پاورپوینت بوده و بدون ظاهر گرافیکی می باشد و پس از دانلود، فایل کامل آنرا با تمامی اسلایدهای آن دریافت می کنید.