پاورپوینت كنترل بیولوژیكی بیماریهای گیاهان زراعی

پاورپوینت كنترل بیولوژیكی بیماریهای گیاهان زراعی|40193283|محصولات کشاورزی,اهمیت بیماریهای گیاهی,کنترل بیماریهای گیاهی,مبارزه بیولوژیک ,مکانیسم و عمل آنتاگونیست‌ها
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان پاورپوینت كنترل بیولوژیكی بیماریهای گیاهان زراعی هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

مقدمه
محصولات كشاورزی در همه مناطق دنیا مورد حمله عوامل بیماریزای گیاهی قرار گرفته و از این طریق خسارت زیادی به تولیدات گیاهی وارد می‌شود. شناسایی عوامل بیماریزا در گیاهان و كنترل صحیح آنها در هر كشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. محدودبودن سطح زیر كشت و نیاز مبرم غذایی، انسان‌ها را بر آن داشت تا موضوع كنترل بیماری‌های گیاهی را با اهمیت تلقی نموده و در این امر به صورت جدی سرمایه گذاری كنند.
مبارزه بیولوژیكی با عوامل بیماری‌زا، در حقیقت تنظیم اكولوژیكی مجموعه‌ای از موجودات زنده است.

اهمیت بیماری‌های گیاهی

آسیبی كه بیماری‌ها به گیاهان محصو‌ل‌ده وارد می‌آورند، باعث كاهش محصول و افزایش قمیت آن برای مصرف‌كننده‌ و حتی در شرایط حاد، گرسنگی، بدبختی،‌ آلودگی، قحطی و مرگ می‌شود. مرگ 250 هزار ایرلندی در قحطی 1845 در اثر بیماری بلایت دیررس سیب‌زمینی نمونه‌ای از تاثیر مستقیم بیماری‌های گیاهی در حیات بشری است.

برابر تخمین وزارت كشاورزی آمریكا، بیماری‌های گیاهان، سالانه 1/9 میلیارد دلار به گیاهان خسارت وارد می‌كند.

كنترل بیماری‌های گیاهی
با توجه باینكه اغلب بیماری‌های گیاهی همه‌ساله و بطور منظم ظاهر و به سرعت منتشر می‌شوند، تقریباً هدف تمامی روش‌های مبارزه‌ای جلوگیری از بیمارشدن گیاهان است تا معالجه آنها بعد از ابتدا.

•روش‌های مبارزه، با هد‌ف‌های مختلفی انجام می‌گیرد:
دور نگه‌داشتن عامل بیماری از گیاه
كاهش یا ریشه‌كنی جمعیت عوامل بیماریزا
ایمن‌سازی یا افزایش مقاومت میزبان
حفاظت مستقیم گیاه از عامل بیماریزا