تحقیق طبیعت ایران

تحقیق طبیعت ایران|40192983|طبیعت ایران,تحقیق طبیعت ایران,دماوند,نماد طبیعت ایران,جبهه سبز ایران,طبیعت ایران,تنوع جغرافیایی
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان تحقیق طبیعت ایران هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

طبیعت ایران

تنوع جغرافیایی، تاریخ کهن و فرهنگ غنی ایرانیان با همه فراز و نشیب‌های تاریخی خود، به قدری در طبیعت، شهرهای قدیمی، آثار باستانی و بناهای تاریخی نمود دارد که ایران را از نظر جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و توریستی در ردیف ممتازترین کشورهای جهان در آورده است.

ایران آمیزه‌ای از میراث‌های فرهنگی باشكوه و طبیعت زیباست كه پیشینه‌ای به قدمت آغاز تاریخ تمدن و فرهنگ انسان دارد. آثار تاریخی بازمانده از دوره‌های مختلف زندگی انسان در فلات ایران در كنار چشم‌اندازهای طبیعی متنوع كرانه‌ای، كوهستانی، بیابانی و كویری همراه و هماهنگ با بناهای تاریخی و میراث‌های مذهبی و فرهنگی،

مجموعه‌ای از انگیزه‌های گوناگون برای دیدار از ایران فراهم می‌سازد.

آمارها نشان می‌دهند كه طی سال‌های گذشته مجموع اندك گردشگران وارد شده به ایران كمی بیش از ‌٢ درصد اكوتوریست بوده‌اند. این در حالیست كه امروزه طبیعت‌گردی به یكی از اركان اصلی گردشگری تبدیل شده و روز به روز بر طرفداران اكوتوریسم در جهان افزوده می‌شود.

آمارها نشان می‌دهند كه طی سال‌های گذشته مجموع اندك گردشگران وارد شده به ایران تنها ‌‌٢‎/‌‌٢درصد اكوتوریست بوده‌اند. این در حالیست كه امروزه طبیعت‌گردی به یكی از اركان اصلی گردشگری تبدیل شده و روز به روز بر طرفداران اكوتوریسم در جهان افزوده می‌شود.

در سال‌های اخیر روند رشد سالانه توریسم در كلیه رشته‌ها ‌‌٤ درصد بوده است، در صورتیكه در شاخه‌ی توریسم بر پایه‌ی طبیعت یا طبیعت‌گردی این رقم به ‌‌١٠ تا ‌‌٣٠ درصد رسیده است. اما كارشناسان عنوان می‌كنند كه ملاحظات اجتماعی - فرهنگی در ایران اجازه‌ی رشد گردشگری تفریحی یكی از شاخه‌های درآمدزایی این صنعت را نداده و اكوتوریسم ایران در مدار بسته‌ گیر كرده است. مداری بسته‌ای كه اگر تمهیدات لازم برای رفع آن به وجود نیاید، ایران همین معدود اكوتوریست‌های موجود را نیز به كشورهای همسایه تقدیم خواهد كرد!

اهمیت توسعه اكوتوریسم زمانی نمایان می‌شود كه بدانیم متوسط سفر ‌‌٥٠ درصد اكوتوریست‌هاى جهان بین ‌‌٨ تا ‌‌١٤ روز است و براساس آمارها هر اكوتوریست به طور متوسط بین ‌‌١٠٠٠ تا ‌‌١٥٠٠ دلار درآمد ارزى به ارمغان مى‌آورد. اگر این آمار با آمار و حجم بالای توانمندی‌های اكوتوریستی ایران سنجیده شود، آنگاه پی می‌بریم كه ایران قادر است تا چه مقدار ارز از طریق توسعه اكوتوریسم عاید كشور كند.

اكنون به توضیح یكی از مناطق ایران می پردازیم كه ثابت كنیم مشت نمونه خروار است واین نمونه كوچكی از طبیعت ایران است .

جبهه سبز ایران

دماوند، نماد طبیعت ایران

دماوند، برجسته‌ترین پدیده‌ی طبیعی ایران، نماد این سرزمین، خاستگاه اسطوره‌ها و داستان‌های دلكش ایرانی، و كوهی است با تاریخ سرشار از صعودهای دیرین.
از نظر طبیعی، دماوند زیست بوم بی‌نظیری است در ایران كه به دلیل اختلاف ارتفاع چشم‌گیر و دارا بودن دره‌ها و دامنه‌های پرشمار، گونه‌های گیاهی و جانوری متنوعی را در خود جا داده است. این كوه و محدوده‌ی آن، شاید آخرین پناهگاه بسیاری از گونه‌ها باشدكه با از میان رفتن طبیعت دشت‌ها و آسیب دیدن بسیاری از كوه‌های پست‌تر، فقط در آنجا باقی مانده‌اند. در دماوند، پدیده‌های طبیعی چندی وجود دارد كه هر یك در نوع خود كم نظیر، و دارای ارزش ذاتی و تفرجی بسیار است: در این كوه، چند یخچال طبیعی دایمی كه پدیده‌ی بسیار كم‌نظیری در ایران است، به چشم می‌خورد؛ در میان آنها «یخار» با دیواره و برج‌های یخ بلور، وحشی‌ترین و مرتفع‌ترین دره‌ی یخچالی ایران است. پدیده‌ی دیگر، حفره‌های متعددی است كه گاز و بخار با فشار زیاد از آنها بیرون می‌زند، و اینها در كنار توده‌های گوگرد، دماوند را به صورت یك آتش‌فشان كمی فعال درآورده‌اند. چشمه‌های آب گرم و آب معدنی در كوه‌پایه‌های دماوند، وجود دهانه‌ای بزرگ با حوضچه‌ی یخی در میان آن، شكل مخروطی پرشیب و خوش تراش كه در بسیاری مواقع، ابرهایی به شكل‌های شگفت‌انگیز در نوك آن به چشم می‌خورد، از دیگر ویژگی‌های این تك كوه سرافراز است.