دانلود مقاله آفات برنج

دانلود مقاله آفات برنج|40180801|زیست شناسی شفیره و آفات برنج,2كرم ساقه خوار معمولی برنج ,chilo superssalis walker,شیمیایی و غیرشیمیایی ,مبارزه بیولوژیكی
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان دانلود مقاله آفات برنج هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

فصل اول : آفات برنج

مقدمه

برنج از مهم ترین غذای اصلی مردم كشور ماست و از نظر اهمیت پس از گندم در مرحله دوم قرار دارد .

بر اساس آمار وزارت كشاورزی سطح زیر كشت این محصول حدود ششصد هزار هكتار است كه نزدیك به 75% آن در استانهای مازندران ، گیلان وگلستان قرار دارد . محصول سالیانه برنج سفید در كشور به حدود 650/1 هزار تن برآورد شده است كه در حال حاضر نزدیك به 75 درصد نیاز داخلی را تامین می نماید . با توجه به رشد سالانه 5/1 درصدی افزایش جمعیت میزان جمعیت در بیست سال آینده به یكصد میلیون و نیاز داخلی به برنج سفید نیز به حدود 500/3 هزار تن در سال خواهد رسید . و در آن صورت باید با توجه به تولید 650/1 هزار تن سالانه برنج در داخل كشور ، نزدیك به 55 درصد نیاز داخلی از طریق برنج وارداتی از خارج تامین گردد .

در كشور ما به دلیل كمبود آب ، امكان افزایش سطح زیر كشت بسیار محدود است لذا برای جلوگیری از خطر افزایش واردات برنج از خارج ، ضمن توجه بیشتر به كشت ارقام پرمحصول لازم است در زمینه كاهش ضایعات ، به ویژه ضایعات ناشی از حمله آفات ، بیماری و علفهای هرز برنج اقدامات عملی و موثر انجام گیرد .

در این راستا ضروری است كه كارشناسان و مروجین كشاورزی مستقر در مناطق با شناخت كافی از عوامل كاهش دهنده محصول به ویژه آفات ، بیماریها و علفهای هرز ، با بهره گیری از نتایج تحقیقات انجام یافته و دستورالعملهای اجرایی ، به آموزش و راهنمایی كشاورزان پرداخته و همراه با آنها با عوامل یاد شده مبارزه نمایند .

عوامل مهم كاهش دهنده محصول

در میان عوامل كاهش دهنده محصول ، آفات ، بیماریها و علفهای هرز نقش اساسی دارند.

الف – آفات

آفات برنج با توجه به اینكه در مزرعه یا انبار موجب خسارت می گردند به دو گروه آفات مزرعه و انبار تقسیم می شوند .

1-آفات در مزارع

اگر چه تعداد این آفات در سراسر جهان نسبتاًٌ زیاد و به بیش از بیست مورد می رسد ولی در مزارع برنج ایران در حال حاضر از ده گونه كمتر است كه بعضاًٌ به غیر از برنج به محصولات دیگر مانند ذرت و گندم نیز خسارت وارد می نماید . این آفات شامل :

1-1 مگس خزانه Ephydra afghanica

1-2 كرم ساقه خوار معمولی برنج chilo supressalis

1-3 كرم ساقه خوار آسیایی یا ساقه خوار زرد برنج Trypoyza inscertulus

1-4 كرم ساقه خوار نیشكر sesamia. Nonagroides

1-5 كرم برگ خوار سبز برنج Naranga diffiusa= N aenescens

1-6 شب پره تك نقطه ای برنج Mytimna unipuncta

1-7 سرخرطومی ریشه برنج Hydronomus sinuaticollis

1-8 زنجره برنج cicadella viridis

1-مگس خزانه Ephydra afghanica

مناطق انتشار

مصر. در ایران در كلیه مناطق برنجكاری .

اهمیت اقتصادی

این حشره مهمترین آفت برنج در خزانه است و در برخی از سالها باعث از بین رفتن بسیاری از خزانه ها گردیده و منجر به تجدید كشت می شود .

مشخصات ظاهری

الف- حشره بالغ

اندازه بدن حدود چهار میلی متر ( طول) ، سر عریض و چشمها كوچك و به رنگ قهوه ای تیره . روی میان گرده و سپرچه در امتداد محور میانی دو نوار مایل به سبز متالیك و براق دیده می شود . پیشانی براق موهای شاخكها كركدار .

ب-تخم

تخم ها بیضی كشیده و به طول تقریبی یك میلیمتر ، تخم های تازه به رنگ روشن .

ج- لاروها