جنین‌زایی رویشی در گیاه بریش Hyparrhenia hirta (L.) Stapf

جنین‌زایی رویشی در گیاه بریش Hyparrhenia hirta (L.) Stapf|39008920|بریش Hyparrhenia hirta,جنین زایی,کالزایی,کالوس,بریش,Hyparrrhenia hirta,اکسین,سیتوکینین,MS ,دانلود مقاله,مقاله کشاورزی,مقاله جنین‌زایی رویشی,جنین‌زایی رویشی
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان جنین‌زایی رویشی در گیاه بریش Hyparrhenia hirta (L.) Stapf هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

چکیده :

Hyparrhenia hirta که در فارسی به آن بریش گفته می‌شود دارای قابلیت رویش در عرصه‌های بسیار کم عمق، سنگلاخی و با بافت سبک، بدون هیچ گونه حساسیت به شوری و قلیائیت می‌باشد. تولید بذر کم با قوة نامیة پایین امکان نگهداری ذخایر ژنتیکی این گیاه را محدود می‌سازد. تکثیر درون شیشه‌ای به منظور حفظ ذخایر ژنتیکی گیاه راهکاری مناسب خواهد بود. در این پژوهش امکان القای کالوس به منظور گام اولیه در مطالعات درون شیشه‌ای بریش بررسی شده است. بدین منظور از سه ریزنمونة برگ، گره ساقه و خوشة نارس استفاده گردید. بهترین تیمار کالزایی در ریزنمونة گره، 1NAA, 0.5 2,4-D, 2 BAP بود و در ریزنمونة خوشه نارس 0.5 NAA, 2 BAP و 1 NAA, 1 2,4-D, 1 BAP بالاترین درصد کالزایی را ایجاد نمود. کالوس‌های حاصل از تمامی تیمارهای کالزایی بعد از 4 هفته از کشت به محیط MS دارای 2 سطح NAA و 2 سطح BAP انتقال داده شدند. محیط‌های جنین‌زایی در C˚2 ± 23 در روشنایی نگهداری شدند. کالوس‌ها به تیمارهای جنین‌زایی پاسخی ندادند؛ در صورتی که روی چند کالوس قدیمی رشد یافته در محیط MS دارای ترکیب‌هایی از 2,4-D و BAP که در محیط کشت اولیة خود به مدت 4 ماه باقی مانده بودند جنین تشکیل گردید.