القای کالوس در گیاه بریش Hyparrhenia hirta (L.) Stapf

القای کالوس در گیاه بریش Hyparrhenia hirta (L.) Stapf|39008918|کالوس, بریش, Hyparrrhenia hirta, اکسین, سیتوکینین, B5,دانلود تحقیق القای کالوس در گیاه بریش,مقاله القای کالوس, گیاه بریش
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان القای کالوس در گیاه بریش Hyparrhenia hirta (L.) Stapf هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

چکیده :

گیاه Hyparrhenia hirta که در فارسی به آن بریش گفته می‌شود دارای قابلیت رویش در عرصه‌های بسیار کم عمق، سنگلاخی و با بافت سبک، بدون هیچ گونه حساسیت به شوری و قلیائیت می‌باشد. تولید بذر کم با قوة نامیة پایین امکان نگهداری ذخایر ژنتیکی این گیاه را محدود می‌سازد. تکثیر درون شیشه‌ای به منظور حفظ ذخایر ژنتیکی گیاه راهکاری مناسب خواهد بود. در این پژوهش امکان القای کالوس به منظور گام اولیه در مطالعات درون شیشه‌ای بریش بررسی شده است. بدین منظور از سه ریزنمونة برگ، گره ساقه و خوشة نارس استفاده گردید. 4 تیمار هورمونی (ترکیبی از 2 سطح NAA با 2 سیتوکینین) در محیط پایة B5 مورد استفاده قرار گرفت. کشت‌ها در دمای C˚2 ± 23 در تاریکی نگهداری شدند. ریزنمونة برگ هیچ پاسخی نداد اما دو ریزنمونة دیگر تقریباً در تمامی تیمارها کالوس ایجاد نمودند. بهترین تیمار کالزایی استفاده ازmg/l 2 NAA به همراه mg/l 1 BA بود که 80 درصد کالزایی را ایجاد نمود.