آشنایی با نورد کاری و طراحي و طبقه بندي دستگاه هاي نورد و نحوه انجام آن

آشنایی با نورد کاری و طراحي و طبقه بندي دستگاه هاي نورد و نحوه انجام آن|30019576|آشنایی با نورد کاری و طراحي و طبقه بندي دستگاه هاي نورد و نحوه انجام آن
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان آشنایی با نورد کاری و طراحي و طبقه بندي دستگاه هاي نورد و نحوه انجام آن هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

فرمت فایل: wordتعداد صفحات: 46

مقدمهمداركي در دست است كه نشان مي دهد يك فرانسوي در سال 1553 براي توليد ورق با ضخامت يكنواخت جهت نقش زدن سكه هاي نقره و طلا از غلطك استفاده نموده است . حتي در آن زمان نيز مشخص نبود كه نورد مي تواند توليد افزونتري از چكش كه مورد استفاده عموم بود بنمايد .پدر نورد مدرن به هر حال شخصي است به نام هنري كورت كه در سال 1783 ميلادي بعضي از اصول اساسي مربوط به نورد را كه هم اكنون نيز مورد استفاده است ، به دنيا شناساند .سه عامل مهم بر پيشرفت و تكامل پروسه عمليات نورد تأثير گذاشت كه عبارتند از:الف) نياز به توليد ورق هايي با ضخامت كمتر، كه توليد ورق هاي نازك تر نياز به اعمال فشارهاي بيشتري دارد كه اين مسئله منجر به بوجود آمدن خمش بيشتر در غلتك ها و محدوديت كاربرد دارد.ب) نياز به توليد ورق هاي عريض تر، را مي طلبيد و گذشته از آن مسئله كنترل صاف بودن سطح ورق را دشوارتر مي كرد.ج) نياز به توليد مقاطعي غير از مقاطع تخت، معمولاً حدود 4/3 توليدات (اكثراً فولاد) از طريق نورد انجام مي گيرد و 4/1 بقيه از ديگر روش ها محدود مي باشد. بهتر است حدود 80 درصد از توليدات نورد به صورت ورق باشد و بقيه به صورت مقاطع هندسي، زيرا ورق ماده اوليه است، ولي مقاطع هندسي مثلاً تيرآهن يك توليد نهايي مي باشد.تعريف نوردپروسه نورد عبارت است از شكل دادن فلزات، به طور سرد يا گرم، توسط عبور دادن از بين دو غلتك كه مي توانند صاف يا كاليبردار باشند. غلتك ها معمولاً با يك سرعت مساوي ولي در خلاف جهت يكديگر مي چرخند. در نورد، فلز توسط نيروهاي اصطكاكي مابين غلتك ها به داخل گپ غلتك ها كشيده مي شود و بر اثر نيروهاي فشاري اعمال شده توسط غلتك ها تغيير فرم پلاستيك مي دهد. ماده اوليه عموماً از توليدات ريخته گري (مداوم) مي باشد كه پيش از گرم شدن و انجام يك سري نورد گرم براي به دست آوردن ابعاد دقيق نهايي از نورد سرد عبور داده مي شود، يا مي توان توليدات نيمه تمام را گرم كرده و اعمال فوق را روي آنها انجام داد.قدرت لازم موتورهاي دستگاه نورد را ابتدا به ساكن مي توان از روي گشتاور پيچشي مورد نياز براي نورد، محاسبه كرد. گشتاور پيچشي موتور دستگاه نوردي كه در آن سرعت قطعه به هنگام عبور از ميان غلتك ها ثابت بماند، برابر است با مجموع گشتاور پيچشي نيروهاي لازم براي تغيير شكل فلز و گشتاور پيچشي نيروهاي اصطكاك – عامل اول گشتاوري است كه براي تغيير شكل فلز در غلتك ها لازم است و عامل دوم گشتاور نيروهاي اصطكاكي است كه در ياتاقان ها و جعبه دنده هاي مجموعه انتقال حركت ظاهر مي شوند. در دستگاه هاي نوردي كه سرعت نورد متغيري دارند،‌ گشتاور لازم براي شتاب دادن به موتور به هنگام ازدياد سرعت، نيز بايد منظور شود. اين گشتاور، گشتاور ديناميكي خوانده مي شود.در مراحل نورد ، شمشها يا محصولات ريخته گري پيوسته تبديل به محصولات كامل يا نيمه كامل مي شوند . محصولات مي توانند به صورت صفحه ، نوار ، ورق و مفتول باشند .میزان تغییر شکل جسم مورد نورد کاری در هر مرحله غلتک کاری تابع استحکام فلز و زاویه از حد معین بزرگتر شود ممکن است قسمتی که از غلتک عبور می کند از قسمت در حال ورود به غلتک جدا شود.همچنین تغییر شکل خیلی کم در هر مرحله , به دلیل اتلاف وقت و مصرف انرژی زیاد مقرون به صرفه نیست و موجب بالا رفتن هزینه تولید می شود .بنا بر آنچه که گفته شد میزان کاستن از فاصله بین دو غلتک با کاهش ضخامت قطعه در هر مرحله غلتک کاری باید طبق محاسبات دقیق و اصولی انجام گیرد .حرارت غلتکها با پاشیدن آب کنترل می شود و از گرم شدن بیش از حد آنها جلوگیری میکند.

طراحي و طبقه بندي دستگاه هاي نورددستگاه نورد از واحدهاي اصلي زير تشكيل شده است:1 يك يا چند پايه غلتك2 موتور اصلي3 جعبه دنده4 قفسه چرخ دنده5 چرخ لنگه6 مجموعه چرخ دنده هاي درگير بين واحدهادستگاه نورد روي پي يكپارچه اي نصب شده است.