بررسی مبانی اخلاق و بررسی مطلق و نسبی بودن اخلاق

بررسی مبانی اخلاق و بررسی مطلق و نسبی بودن اخلاق|30017281|بررسی مبانی اخلاق و بررسی مطلق و نسبی بودن اخلاق
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان بررسی مبانی اخلاق و بررسی مطلق و نسبی بودن اخلاق هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .فرمت فایل: wordتعداد صفحات: 19

بخش اول: مبانی اخلاقفصل اول – کلیات1 مفهوم لغوی واژه اخلاق :اخلاق جمع کلمه خُلق به معنی سرشت باطنی انسان است و در مقابل آن خَلق به معنی شکل و صورت ظاهری انسان است.

2 تفاوت صفات نفسانی انسان :صفات نفسانی انسان یا ثابت و راسخ است که به آن ملکه گفته می شود و یا زودگذر و موقتی است که به آن حال گفته می شود. اخلاق همان صفات ثابت و راسخ در نفس انسان است.

3 عوامل مؤثر در اخلاق :دو عامل مهمن که خُلق و خوی انسان را می سازد عبارتند از:الف) طبیعت یا وراثت و ذاتب) تمرین و تکرار که در نتیجه یادگیری و آموزش به دست می آید.

4 تعریف علم اخلاق :علمی که صفات خوب و بد را معرفی می کند و شیوه تحصیل آنها را آموزش می دهد و از اعمال و رفتار متناسب با آن صفات بحث می کند.

5 موضوع علم اخلاق :هر علمی درباره چیزی بحث می کند. مثلاً علم پزشکی درباره بدن انسان و روان شناسی درباره رفتار انسان وعلم حساب در موضوع عدد بحث می کند. موضوع علم اخلاق که از آن بحث می شود عبارتست از نفس و جان انسان.

6 هدف نهایی علم اخلاق :هدف علم اخلاق اسلامی این است که انسان را به اندازه استعداد خود مظهر اسماء و صفات خداوند قرار می دهند یعنی در روح انسان صفات الهی ظاهر می شود و در این مسیر انسان کامل کسی است که رو به رو محل ظهور همه اسماء و صفات خداوند قرار گیرد.فلسفه اخلاق :تحلیل و بررسی عقلانی مسائل بنیادی اخلاق را فلسفه اخلاق گوییم مانند اینکه ملاک خوب و بد چیست و آیا اینکه اخلاق نسبی است یا مطلق؟

تربیت اخلاقی :راه کارهای عملی برای رسیدن به فضائل اخلاقی را تربیت اخلاقی می گوییم.

رابطه علم اخلاق با فقه :علم فقه علمی است که وظایف انسان را در مقابل خداوند بیان می کند. مسائل فقهی دو جنبه دارند:الف) جنبه اخروی و ثواب و کیفرب) جنبه دنیوی و صحیح یا باطل بودن عمل

رابطه علم اخلاق با فقه در جنبه اخروی و ثواب و کیفر اعمال است.رابطه علم اخلاق و حقوق :علم حقوق قوانین کلی است که برای اجرای عدالت وضع شده است. رابطه علم اخلاق با حقوق دو طرفه است. به معنا که اگر در جامعه عدالت ایجاد شود زمینه مناسبی برای پرورش فضائل اخلاقی ایجاد می شود و اگر فضائل اخلاقی در جامعه ایجاد شود از جرم و جنایت کاسته می شود .