بررسی اقلیم گرم و خشک و ویژگیهای معماری و گیاهان و حیوانات و صنایع دستی آن

بررسی اقلیم گرم و خشک و ویژگیهای معماری و گیاهان و حیوانات و صنایع دستی آن|30014610|بررسی اقلیم گرم و خشک و ویژگیهای معماری و گیاهان و حیوانات و صنایع دستی آن
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان بررسی اقلیم گرم و خشک و ویژگیهای معماری و گیاهان و حیوانات و صنایع دستی آن هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

فهرستاقلیم گرم و خشکویژگی های اقلیم گرم و خشکتاثیر عوامل آب و هواییتهویهبادگیرمسجد جامع طبسویژگی های معماری بومی مناطق گرم و خشکتوصیه های طراحیکبوتر خانه ها اعجاز معماری کویریآب انبار هاآب انبار های بیابانیدلایل وجود آب انبار هامعماری قلعه های ایرانمعماری مصالح ساختمانیگیاهان مناطق کویریزعفراننخودکپسته وحشیگزاسکنجبیلبادام کوهیحیوانات کویریشترمارعقاب طلاییسنت ها و مراسمسوغاتصنایع دستی و هنر های سنتیقالیبافیزیلو بافیترمهسفال و سرامیکحصیر بافیگیوه بافیشیرینی های یزدلباس های محلیآیین های باران خواهی در ایراننمونه های گروهیچمچه گلینبررسی یک نمونه از معماری کویریخانه آل یاسین

اقلیم گرم و خشک:در این اقلیم که بیشتر مناطق نیمه استوایی را می شود به دلیل وزش بادهای مهاجر که از جنوب غربی و شمال غربی به طرف استوا در حرکت اند هوا بسیار خشک است این بادها هنگام عبور از قاره های بزرگ بیشتر رطوبت خود را از دست می دهند . علاوه بر این در مناطق نیمه استوایی که جزو مناطق پر فشار هستند هوا به دلیل حرکت از قسمت های بالایی اتمسفر به پایین گرم و خشک می شود. توجه به خشکی هوا در این مناطق که ویژگی های دیگری همراه است از نظر تامین آسایش انسان و در نتیجه طراحی ساختمان اهمیت فراوانی دارد.تابش مستقیم آفتاب در این مناطق شدید است و 700 تا 800 کیلو کالری در هر ساعت در متر مربع در سطوح افقی انرژی تولید می کند و با افزایش پرتو منعکس شده از سطوح بایر زمین شدت آن بیشتر می شود. آسمان این مناطق در بیشتر مواقع سال بدون ابر است . ولی معمولا بعد از ظهر ها در اثر گرم شدن و حرکت لایه های هوای نزدیک به زمین مه و طوفان گرد و غبار پدید می آید.رطوبت کم و نبودن ابر در آسمان باعث می شود دامنه تغییرات دمای هوا در این مناطق بسیار زیاد شود . در تابستان تابش آفتاب در طول روز سطح زمین را تا 70 درجه سانتی گراد گرم می کند در حالی که هنگام شب دمای سطح زمین به سرعت کاهش می یابد و به 15 درجه سانتی گراد یا پایین تر می رسد. البته نوسان دمای هوا کمتر است . ولی در هر حال میزان تغییرات آن به 20 درجه سانتی گراد و در شب ها به 15 تا 25 درجه سانتی گراد می رسد.فرسایش در این اقلیم بسیار کم است(فرسایش مصالح)ویژگی ها: 1 تابستان گرم است و کم باران و هوا خشک است و رطوبت به زیر 20 درصد هم میرسد.(رطوبت زیر 20درصد سوزش چشم و خشکی گلو و بالای 90 درصد چسبندگی فشار هوا و ناراحتی قلبی)50 تا 80 در صد بهترین رطوبتزمستان های سرد و نیمه سرد در بعضی مناطق خنک.طوفان،مه،گردوخاک از دیگر ویژگی های این اقلیم است.دمای هوا در روز در بعضی مناطق به70 درجه و در شب در همان مناطق به 15 درجه می رسد.اختلاف دمای شب و روز در این اقلیم زیاد است.

.تأ ثیر عوامل آب وهواییدر بررسی ترکیب معماری و بافت شهرها و روستاهای نواحی گرم و خشک،به این مورد مهم پی می بریم که ،عامل آب وهوا در شکل منطقی دادن به بافت شهرها و ترکیب معماری این نواحی نقش عمده ای داشته و مسایل آب وهوایی همیشه به صورت مشکلات حاد برای مردم این نواحی مطرح بوده است. این مشکلات در طول هزاران سال مردم را به یافتن راه حلهایی هدایت نموده،که به طور حیرت انگیزی جنبه های آزاردهنده آب وهوایی را کم می کند،و ازجنبه های راحتی بخش آن بهره می گیرد.مشکلات عمده ای که مردم نواحی گرم و خشک را به چاره جویی واداشته،چنین بوده:آفتاب سوزان و گرمای زیاد،درجه حرارت بالا در روز و پائین در شب(نوسان حرارتی روزانه به ویژه در تابستان)،تابستانهای خیلی گرم و زمستانهای سرد،هوای خشک در نتیجه کمی بارندگی و کم آبی،وجود طوفانهای پر گرد و خاک و گرم و احیانا شنی.از آنجا که مرزهای اقلیمی، ارتباطی با مرزهای سیاسی ندارد ، وخصوصیات آب و هوایی برای مردمی که در نواحی اقلیمی همانندی زندگی می کنند،مسایل مشابهی را مطرح می نماید.از این روراه حلهایی که مردم نواحی گرم و خشک درسراسر جهان،برای پاسخگویی به مشکلات اقلیمی پیدا کرده اند ،اگرچه از نظر شکل متفاوتند،اما از نظر معنی یکسانند.یکی از موارد ارزنده این راه حلها، برای جواب گفتن به مشکلات ناشی از مسایل آب و هوایی در اقلیم گرم وخشک ایران به چشم می خورد.علاوه بر ضرورت امر دفاع در برابر حمله مهاجمان به شهر و روابط اجتماعی اقتصادی داخل شهر قلعه ای،که سهمی در شکل پیچیده وبسته شهر و همچنین روستاهای این نواحی ،کم کردن تماس با گرما و آفتاب تند تابستان به خصوص تهیۀ سایه،است عمده ای را در ترکیب فشرده و بسته مجموعه ها دارا بوده است.مجموعۀ روستا یا شهرها به صورت توده ای متراکم به نظر می رسد. کمترین سطح نمایان و رو به آفتاب پیش بینی شده است،روزنه های کوچک است.