بررسی اجزای مختلف دستگاه اســـكنر

بررسی اجزای مختلف دستگاه اســـكنر|30013838|بررسی اجزای مختلف دستگاه اســـكنر
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان بررسی اجزای مختلف دستگاه اســـكنر هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

اسکنر يکي از تجهيزات جانبي مهم در کامپيوتر محسوب مي گردد . کاربراني که با تصاوير سروکار داشته و تمايل به نشر حرفه اي آنان را دارند، مي توانند با استفاده از اسکنر تصاوير مورد نظر خود را اسکن و در ادامه پس از ايجاد محتوي ديجيتال ، با بکارگيري نرم افزارهاي ويرايش تصاوير،عمليات دلخواه خود را بر روي تصاوير انجام دهند . در صورتي که قصد ارسال يک عکس که توسط دوربين هاي معمولي (غيرديجيتال) گرفته شده است را براي دوستان خود از طريق يک نامه الکترونيکي داشته باشيم ، مي بايست در ابتدا عکس مورد نظر را به کمک اسکنر ، پويش و پس از تبديل به محتوي ديجيتال ، آن را بعنوان يک فايل ضميمه همراه نامه الکترونيکي ارسال نمود. در مواردي که قصد ايجاد يک نسخه ديجيتال از اطلاعات را داشته باشيم ( مثلاً جزوات درسي ، کتب و ... ) ، مي توان از اسکنر استفاده نمود.(پس از اسکن متون و تبديل آن به محتوي ديجيتال ، امکان ويرايش آنان نيز فراهم مي گردد.)

جايــگاه اسکنرانتخاب يک اسکنر به عواملي متفاوتي نظير: کيفيت خروجي ، سرعت و قيمت بستگي دارد.خوشبختانه اکثر اسکنرهايي که داراي قيمت متعادل و مناسبي مي باشند از امکانات پيشرفته اي نظير: دقت 2400 نقطه در اينچ ( dpi ) ، آداپتورهاي transparency و پورت هاي USB 2.0 بهره مي گيرند . اغلب اسکنرهايي که با کاربرد خانگي و غيرحرفه اي طراحي شده اند، داراي دقت تصويري معادل 2400 نقطه در اينچ بوده که کاربران را قادر مي سازد با کيفيت مناسب، تصاوير مورد نظرخود را اسکن نمايند. توليد کنندگان در مقابل ايجاد تغييرات در عناصر سخت افزاري استفاده شده در اسکنرها( عناصر کليدي ) ، سعي مي نمايند با ارائه امکانات جانبي، زمينه استفاده آسان از آنان را فراهم نمايند . مثلاً شرکت HP ، با افزودن يک تغذيه کننده عکس 4 در 6 اينچ ، امکان اسکن سريع تصاوير را در اختيار کاربران قرار داده است . اکثر سيستم هاي عامل جديد ، داراي امکانات مناسب نرم افزاري به منظور حمايت و بکارگيري پتانسيل هاي ارائه شده توسط اسکنرها مي باشند.ويژگي هاي مــهماز مهمترين ويژگي هاي مرتبط با اسکنر ، مي توان به موارد زير اشاره نمود:دقت لامپ تصويربه منظور اسکن و استفاده از تصاوير در صفحات وب و يا چاپ تصاوير 3در5 و يا 4در 6 ، دقت 100 نقطه در اينچ کافي خواهد بود. براي اسکن متن با استفاده از OCR (Optical character recognition) ، دقت 300 نقطه در اينچ استاندارد بوده و کفايت خواهد کرد.در صورتي که قصد ايجاد تصاوير بزرگتر ( 8 در 10 اينچ ) و يا بزرگنمايي تصاوير کوچکتر وجود داشته باشد ، مي بايست اسکنري با دقت 1200 يا 2400 نقطه در اينچ انتخاب گردد . تصاويري که داراي دقت بيشتري مي باشند ، از انعطاف مناسبي در زمان ويرايش برخوردار بوده و فضاي بمراتب بيشتري را در زمان ذخيره شدن بر روي هارد ديسک ، اشغال خواهند کرد. مثلاً يک تصوير 4 در 6 اينچ که داراي دقت 1200 نقطه در اينچ مي باشد ، فضايي معادل 25