پاورپوینت آماده خود شکوفایی و تجربه های اوج

پاورپوینت آماده خود شکوفایی و تجربه های اوج|30013365|پاورپوینت آماده خود شکوفایی و تجربه های اوج
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان پاورپوینت آماده خود شکوفایی و تجربه های اوج هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

خودشکوفایی (Self – actualization) یکی از سازه‌های نظری ‌اصلی در روانشناسی انسانگرا است. در روانشناسی انسانگرا ما با بیان و روشی متفاوت مواجه می‌شویم. از جنبه‌های مثبت انسان بحث می‌شود و روش علمی به معنای خاص آن، مانعی برای مطالعه کل جنبه‌های انسان تلقی می‌شود. سازه خودشکوفایی بعد از ۵۰ سال از فرمول بندی اولیه آن توسط راجرز ۱۹۵۱ و مازلو ۱۹۵۴، هنوز هم به‌عنوان سازه‌ای تاثیرگذار، دارای کاربردهای مهم برای روانشناسی و دارای ارزش اکتشافی (heuristic value) قلمداد می‌شوددیدگاه‌های روانشناسان مختلف درباره‌ی مفهوم خودشکوفاییاصطلاحا خودشکوفایی برای اولین بار توسط“ کورت گولد اشتاین“ بکار رفت. خودشکوفایی از نظر گولد اشتاین در واقع همان انگیزه تشخیص استعدادها درفرد است.به نظر او این انگیزه‌ی اصلی و در حقیقت تنها انگیزه واقعی فرد است و سایر انگیزه‌ها صرفا تجلی آن به حساب می‌آید.

یونگ " فردیت یافتن را مترادف با تحقق خود می‌دانست. یعنی یکپارچگی عناصر ناهمگون شخصیت و مبدل شدن آن به الگویی هماهنگ و منحصربه فردبه طور خلاصه خصوصیاتی که یونگ برای فردیت یافتگان بر شمرده است از این قرار است:فردیت یافتگان در سنین میانسالی هستند، چون بحران‌هایی شدید را که اصل دگرگونی شخصیت در این زمان است پشت سر گذاشته‌اند.

اینان به مراحل عالی خودشناسی رسیده‌اند. فردیت یافتگان خود را می‌پذیرند با همه ضعف‌ها و کاستی‌ها.