بررسي قرمزدانه و انواع آن و مروري رنگرزي با قرمزدانه

بررسي قرمزدانه و انواع آن و مروري رنگرزي با قرمزدانه|30011960|بررسي قرمزدانه و انواع آن و مروري رنگرزي با قرمزدانه
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان بررسي قرمزدانه و انواع آن و مروري رنگرزي با قرمزدانه هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

رنگرزي پشم با قرمزدانه

قرمز دانه حشره اي است شبيه به کفشدوزک اسم علمي آنرا (cacusse) و از دسته (hemipture) ميدانند. بشر از ابتداي تاريخ با اين حشره آشنايي داشته و از ماده رنگي آن استفاده مي نموده است.

اقسام حشره عبارتند از :

1 کرم ورميلو : اين حشره بر روي نوعي بلوط زندگي مي کند.اين نوع درخت در جنوب اسپانيا ، جزاير کانادا و جزاير يونان ميرويد.حشره قرمز دانه روي شاخه هاي اين درخت متراکم شده و به صورت يکپارچه در مي آيد. کرم اين حشره بيضي و قرمز رنگ است.

2 قرمزدانه لهستاني : که در اروپا داراي شهرت و اهميت زيادي است. محل پرورش اين حشره بيشتر در اروپاي شرقي و مرکزي است اين حشره در ريشه گياهي به نام سلرانتوس در زمينهاي اروپاي شرقي به وجود مي آيد. کشورهاي لهستان و ليتواني و اوکراين از توليدکنندگان عمده اين حشره هستند.

3 قرمز دانه هندي : اين دسته از قرمز دانه ها از قديمي ترين ايام تاريخ مورد استفاده قرار مي گرفتند اين قرمز دانه بر روي شاخه هاي درختي به نام انجير هندي و عناب پرورش مي يابد و سپس روي همان شاخه خشک مي شود و به واسطه آنکه با شاخه در کوره هاي مخصوص حشره کشته مي شود.رنگ آنها کدر شده و پست تر از ساير انواع قرمز دانه هاست و بيشتر در صنايع لاک سازي مصرف دارد.

4 قرمز دانه مکزيکي : اين نوع قرمز دانه را ابتدا اسپانيولي ها کشف کردند. اين حشره در روي درختي به نام نوپال نشوونما مي يابد و اکنون بطور اهلي کشت شده و هم به طور وحشي در جنگلهاي مکزيک و آمريکاي جنوبي پيدا مي شود.

5 برداشت قرمز دانه در گذشته دور در جنوب ايران ، اهواز ، کناره هاي خليج فارس و بلوچستان مرسوم بوده است.

محصول برداري ساير انواع قرمز دانه :

وقتي که حشره ماده شروع به تخمگذاري مي کند.محصول برداري قرمز دانه شروع مي شود.ابتدا با کاردک هاي مخصوص از شاخه هاي درخت حشره را تراشيده و در طشت هاي سفيد ريخته و انها را بوسيله آب خفه مي کنند.

طريقه ديگر جمع آوري قرمز دانه آنست که پس از جمع آوري آنها را از روي آهن گداخته عبور مي دهند در اثر اين عمل گرد سفيد سوخته و رنگ آن مايل به سياه مي شود که آنرا قرمز دانه سياه مي گويند.