پاورپوینت سراي معين التجار

پاورپوینت سراي معين التجار|2002945|پاورپوینت سرای معین التجار
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان پاورپوینت سراي معين التجار هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

.

دانلود پاورپوینت با موضوع سراي معين التجار

در قالب ppt ودر40اسلاید، قابل ویرایش

برشی ازمتن تحقیق:

تاريخچه

سراي معين التجار يکي از بناهاي دوره قاجار مي باشدکه توسط حاج محمد تقي معين التجار بوشهري و با همکاري محمد حسن خان سعد الدوله ساخته شده است .

سراي معين التجار داراي يک راسته بازار بوده است که اين مجموعه در قديم تا پشت بيمارستان جندي شاپور وسعت داشته و يک مکان تجاري به حساب مي آمده تا اينکه در سال 1313 با ساختن پل، بازارنصف شد و رونق اصلي بازار و داد و ستد نيز در قسمت سرا همچنان ادامه داشته است. به گفته يکي از کارکنان قديمي بانک ملي اهواز اولين بانک ملي در خوزستان در سال 1307 در سراي معين التجار تاسيس شد و تا سال 1332 در اين مکان فعاليت داشته است . با تخليه اين محل جنبه اداري از اينجا برچيده شد . بعد ازبانک اين مکان تبديل به گمرک مي شود. در سال 1332 کشتي هاي تجاري به اينجا مي آمدند و بارهاي خود را در سراي معين التجار تخليه مي کردند.در اين اواخر از سراي معين التجار به صورت غرفه ، غرفه و يا به عنوان انبار از آن استفاده مي کردند.

در سال 74 به علت آتش سوزي قسمت اعظم آن از بين رفت و بيشتر ستونهاي آن و سقف متوجه آسيب قرار گرفت. آنچه مسلم است اينکه سراي معين التجار واقع در پشت راسته بازار و کنار رود کارون يکي از بناهاي دوره قاجار بوده که بيشتر جنبه اقتصادي داشته است و رونق خاصي به بازار مي داده است .

عمده مصالح به کار رفته در اين بنا آجر، تير چوب جهت اجراي سقفها و ستونهاي آجري ، وشفته آهک جهت اجراي پي ها و گچ و خاک جهت گيرايي مي باشد .

در اواخر از تير آهن جهت اجراي مجدد سقفها استفاده شده که بعلت بار بيش از حد باعث فرو ريختن ديوارها و ايجاد ترک در آنها گرديده است که نشان دهنده مرمت غلط و خارج از اصول بوده است.

سراي معين التجار يکي از بناهاي با ارزش بافت قديم اهواز بوده که از دير باز مرکز تجاري اقتصادي بازار قديم بوده است که بنا به دلايلي امروزه از رونق افتاده است و دستخوش تغيير و تحولات عمده اي شده كه باعث از بين رفتن اين اثر تاريخي شده است.

اين بنا در سالهاي اخير در معرض آتش سوزي و عوامل فرساينده قرار گرفته و متوجه آسيبهاي عمده اي شده که مي بايست با تدابيري از آسيبهاي وضع موجود جلوگيري و بنا را در راستاي زنده نگاه داشتن و احيا هدايت کرد.

بيشترين آسيبهاي وارده براين اثر تاريخي عبارتند از: تخريبهاي انساني ،رطوبت صعودي و نزولي ، آتش سوزي که هر کدام به نوعي به اين بنا آسيب رسانده اند که مي بايست راهکاري در جهت از بين بردن آسيبها،همچنين مرمت آن انديشيده گردد.