تحقیق در مورد برنج ديم 85 ص

تحقیق در مورد برنج ديم 85 ص |1632922|تحقیق در مورد برنج دیم 85 ص ,برنج دیم 85 ص,دانلود تحقیق در مورد برنج دیم 85 ص ,برنج,دیم,85,ص
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان تحقیق در مورد برنج ديم 85 ص هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل : .Doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 84 صفحه

قسمتی از متن .Doc :

مقدمه

برنج ديم چيست ؟

زراعتي كه فقط وابسته به نزولات جوي باشد اصطلاحا به آن زراعت ديم مي گويند. حدود 30 سال قبل زماني كه كشاورزان شمالي به شدت با گمبود آب روبرو بودند و سدي نبود ، در مزارع خود اقدام به كشت چند رقم برنج مي نمودند و اين سوال هميشه براي من مطرح بود كه چرا رقم چمپا ازگروه برنجهاي كم ارزش را كشت مي نمايند پاسخ خود را زماني دريافتم كه به علت خشكسالي و نبود آب در رودخانه ها كليه ارقام برنج كشت شده از بين رفته بود و به استثناي رقم چمپا كه به روايتي تا 60 روز تحمل خشكي را دارد سالها بعد در استان فارس كه به عنوان مروج كشاورزي خدمت ميكردم مشاهده نمودم كه ارقامي از برنجهاي گرده را در زمينهايي كه مرطوب است مانند گندم در سطوح بسيار كم بصورت مستقيم كشت مي نمايند.

با توجه به نكاتي كه ذكر شد زراعت ديم برنج كه نياز رطوبتي كمي دارد در بسياري از نقاط دنيا از جمله در كشورمان مي تواند كشت شود وبه دلايل زير حائز اهميت است :

1-غذاي اصلي انسانها را تشكيل مي دهد .

2-از نظر ارزش اقتصادي در مقايسه با گندم و جو با ارزش تر است.

به نظر اينجانب در صورتي كه برنامه ريزي به طريق اصولي و صحيحي انجام گيرد، كشورمان مي تواند در توليد غلات خود كفا گردد و در مورد برنج با كشت برنج غرقابي و برنج آپلند ديگر نيازي به واردات نباشد.

در سال 126 پيش از ميلاد مسيح به امپراطور چين مي دهد ، از كشت برنج در تركستان (خراسان كنوني ) و سرزمين پارتيا و كلده ياد مي كند و به نظر مي رسد كه منظور سردار چيني از پارتيا قلمرو اشكانيان از جمله سواحل درياي خزر يعني گيلان و مازندران باشد كه در آن زمان جزء قلمرو اشكانها بوده است گير شمن هم برنج را جزء يكي از كالاهاي صادراتي زمان پارتيان ياد گرده و مي گويد : بين التجاره هاي ديگر از پوست … برنج و … بايد نام برد ماخذ ديگر وجود برنج را در عهد ساسانيان نشان مي دهد و مسئله كشت برنج در عهد آخرين شاهان ساساني نيز پيچيده مي نمايد و در گفته هاي مورخان تناقض فراواني وجود دارد.

در خوزستان در قرن دهم ميلادي كشت برنج در ميان غلات سوم را (بعد از گندم و جو) داشته بود قرن دهم ميلادي در ايران مردم با كشت برنج آشنا بودند در قرن دوازدهم ميلادي كشت برنج در فارس متداول بود. حمداله مستوفي از كشت برنج در ايران فقط در نواحي زنجان ، عراق ،عجم، فارس، سراير گيلان بويژه رشت و لاهيجان ياد مي كند از ميان مناطق برنج خيز ايران جلگه هاي ساحلي درياي خزر، يعني سرزمينهاي گيلان و مازندران و گرگان هم از لحاظ سطح زير كشت و ميزان توليد و هم از لحاظ كيفيت نوع محصول برنج داراي اهميت ويژه اي است و اين امتياز در گذشته نيز وجود داشته است. كيفيت بهترين برنج ايران گيلان است و پس از آن برنج مازندران قرار دارد.

بخش اول – كليات

1-روشهاي مختلف كشت برنج

يكي از ويژگيهاي طبيعي برنج سازگاري آن به شرايط مختلف محيطي ، بخصوص از نظر مقدار آب است يعني آن را هم به صورت ديم مي توان كشت كرد كه تنها باران ، آب مورد نياز آن را تامين مي كند و هم در حالتي كه بوته هاي آن در آبي به عمق چند متر باشد البته برنج در شرايط بين اين دو حالت نيز قابل كشت است.به اين ترتيب طبقه بندي اصلي كشت برنج بر اساس مقدار آب است.

طبقه بندي پيشنهادي واردا براي آفريقا شامل دو روش عمده كشت برنج است :

برنج هاي زمين هاي پست

برنج هاي ديم

برنج غرقابي

در اين نوع زراعت برنج ، خاك مزرعه در تمام يا بخشي از دوره رويش تا ارتفاع متفاوتي با آب پوشيده مي شود بين كشت برنج در زمينهاي با تلاقي تا كشت برنج با آب شيرين به درجات مختلفي تقسيم بندي شده است.

الف-كشت برنج در زمينهاي با تلاقي مانگرو

مانگرو منطقه اي است در نواحي پست حاشيه رودخانه ها يا سواحل دريا كه پوشش گياهي خاصي دارد .گاهي بر اثر طغيان رودخانه ها يا پيشروي در يا ،آب شور به اين مناطق وارد مي شود و مشكلاتي نظير شوري يا اسيدي شدن خاك را به بار مي آورد.

اين نوع كشت برنج حدود 10 در صد از مناطق زير كشت آفريقا را شامل مي شود.

كشورهايي كه بيشترين سطح زير كشت برنج در آنها به اين شيوه است : عبارتند از شاليزارهاي آفريقاي غربي .

ب-كشت برنج با آب شيرين

اين نوع كشت برنج بستگي به مديريت آبياري دارد. اين روش كشت برنج خود به دو گروه تقسيم بندي مي شود: كشت غرقابي برنج بدون كنترل آب و كشت برنج با كنترل آب .

پ-كشت برنج غرقابي بدون كنترل آب

در اين نوع كشت ، كشاورز هيچگونه كنترلي بر منابع آبي ندارد .منبع تهيه آب مي تواند نزولات جوي و يا بالا آمدن آب رودخانه ها در مواقع سيل باشد .هر چند بخشي از اين آب را مي توان به وسيله ايجاد موانعي نظير كرت بندي و تسطيح و در مواردي با در نظر گرفتن شيب زمين به صورت تراس بندي براي مدتي در كشتزارها نگهداري كرد اين روش كشت در آسيا بويژه در كشورهايي نظير هندوستان و تايلند متدوال است .غرقابي شدن كشتزارها مي تواند در هر مرحله اي از زندگي گياه انجام گيرد و عمق آب نيز متفاوت باشد.

كشت برنج غرقابي بدون كنترل آب در شرايط خاصي انجام مي گيرد و ممكن است زماني اقدام به كشت كرد كه عمق آب در مزرعه بالا باشد. در چنين شرايطي بايد اقدام به كشت رقم زودرس برنج كرد.