تحقیق در مورد دستگاه آبياري هوشمند 9 ص

تحقیق در مورد دستگاه آبياري هوشمند 9 ص |1622739|تحقیق در مورد دستگاه آبیاری هوشمند 9 ص ,دستگاه آبیاری هوشمند 9 ص,دانلود تحقیق در مورد دستگاه آبیاری هوشمند 9 ص ,دستگاه,آبیاری,هوشمند,9,ص
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان تحقیق در مورد دستگاه آبياري هوشمند 9 ص هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل : .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 10 صفحه

قسمتی از متن .doc :

مقدمه

پرورش گل و گياه كار مورد علاقه‌ خيلي از افراد است. خيلي از مردم بعد از كارهاي روزانه به پرورش گل و گياه مي‌پردازند و اين كار را دوست دارند. پرورش گل وگياه در منزل علاوه بر تأثيرات فراوان بر روح و روان موجب زيبايي و لطافت منزل مي‌شود.

پرورش گل و گياه در منازل عموماً با وسايل اندكي صورت مي‌گيرد و اکثر كارها توسط خود فرد انجام مي‌شود. اين گياهان عموماً از نوع آپارتماني مي‌باشند و نياز به نور زيادي ندارند, ولي به آبياري منظم و دقيقي نياز دارند. در هنگام تعطيلات نوروزي و يا . . . كه اكثر خانواده ها به مسافرت مي‌روند آبياري گلها و گياهان يكي از مشكلات علاقه مندان به پرورش گل و گياه است.

براي آبياري منظم و دقيق (به صورت هوشمند)طرح ذيل مي‌تواند مورد استفاده قرار بگيرد. با به كار بردن اين دستگاه ديگر در هنگام مسافرت مطمئن هستيد كه هنگام بازگشت گلهاي شما خشك نشده بلكه شاداب و زيبا باقي مانده است زيرا اين وسيله به طور دائم رطوبت خاك گلدان را تحت نظر دارد و در صورت كاهش رطوبت خاك از حدي كه توسط شما تنظيم مي‌شود, آن را آبياري مي‌كند.

لوازم لازم برای ساخت :

برای ساخت اين دستگاه احتياج به ابزار و ماشين آلات خاصی نيست . بلکه با تجهيزات ساده ای مانند لوازم مونتاژ برقی و الکترونيکی و شير و دو ميله فولادی گالوانيزه و به همراه کمی تخصص مـی توان شـروع به ساخت ايـن دستگـاه کـرد و به هميـن دليل ساده بـودن خيلی راحت می توان اين کالا را به بازار عرضه کرد و با بازار موفقی مواجه شد .

اصول كار دستگاه

اين دستگاه براي حس كردن كم آبي در گلدان از دو ميله‌ي فولادي گالوانيزه شده استفاده مي‌كند. اين دو ميله با فاصله‌ي موازي در كنار هم قرار گرفته‌اند و در خاك فرو مي‌روند. اگر خاك مرطوب باشد به علت وجود املاح و نمك‌هاي مختلف در خاك, مقاومت الكتريكي بين ميله‌ها كم مي‌شود. براي سنجش اين رطوبت مي‌بايست جرياني در ميله‌ها جاري شود, در اين مورد از جريان متناوبي استفاده شده كه در هر ثانيه 200 بار جهت خود را عوض مي‌كند و از الكتروليز املاح خاك جلوگيري مي‌كند. از اين ميله‌ها سيگنالي عبور مي‌كند كه شدت آن به رطوبت خاك بستگي دارد, اين سيگنال به قسمت الكترونيكي دستگاه وارد مي‌شود, اين بخش با توجه به شرايط و تنظيماتي كه توسط فرد (با توجه به نياز تنظيم مي‌شود) اقدام به سوئيچ كردن يك شير برقي مي‌كند. شير برقي هم مسير آب را باز مي‌كند تا آبياري گلدانها صورت بگيرد.

اين دستگاه قابليت اين را دارد كه در سه وضعيت ( mod) عمل كند. اين وضعيت ها به گونه‌اي فراهم شده كه كاربرد آن را در همه جا و هر شرايطي ميّسر مي‌كند.

قابليت هاي كاري دستگاه (وضعيت ها)

دستگاه قادر است در سه وضعيت ذيل عمل كند.

1 ) تايمري : قطع و وصل با توجه به زمان هاي آبياري و استراحت صورت مي‌گيرد.

2 ) هوشمند : در اين حالت تايمرها نقشي ندارند بلكه قطع و وصل شدن آب تماماً وابسته به رطوبت خاك است.

3 ) تركيبي : در اين وضعيت زمان آبياري, زمان استراحت و رطوبت خاك در ارتباط با هم كار كنترل را انجام مي‌دهند.

در حالت تايمري زمان‌هاي آبياري و استراحت توسط دو عدد ولوم تنظيم مي‌شود. زمان آبياري از 15 sec تا 3 min قابل تغيير است و زمان استراحت هم مي‌تواند بين 40 min تا 84 hur مي‌تواند تغيير كند. البته اين تغييرات زياد زمانها خطي نيست بلكه در چند رنج تعيين مي‌شود. اين حالت مي‌تواند علاوه بر آبياري در كاربردهاي هم استفاده شود.

در حالت هوشمند كنترل شير تماماً توسط قسمت سنجشگر رطوبت صورت مي‌گيرد, اگر رطوبت خاك بالا رفت آبياري قطع مي‌شود و اگر رطوبت كمتر شد آبياري مجدداً صورت مي‌گيرد. اين حالت هم در آبياري مي‌تواند مورد استفاده قرار گيرد و هم در كاربردهاي ديگري مانند پركردن مخازن مي‌تواند مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

در حالت تركيبي كه بهترين حالت است و تركيبي است از عملكرد هوشمند و تايمري. با تركيب اين دو بخش امكان كار در هر شرايطي و هر كاربردي در زمينه‌هاي مختلف آبياري فراهم شده است. اين حالت امنيت تايمري و كارايي هوشمند را در يك جا گردهم مي‌آورد.

طريقه آبياري به اين شكل است كه : با اتصال دستگاه به برق دستگاه به طور خودكار در زماني به مدتي كه توسط تايمر 1 كنترل مي‌شود براي چند دقيقه آبياري مي‌كند, بعد از آبياري تايمر 2 شروع به كار كرده براي چند ساعت از تحريك بي‌مورد دستگاه جلوگيري مي‌كند, بعد از سپري شدن اين زمان دستگاه با توجه به نياز گل به‌ آبياري دوباره اقدام به آبياري مي‌كند.

طرز كار دستگاه ( توضيحات فني )

دستگاه از دو بخش الكترونيكي و هيدروليكي تشكيل شده است, قسمت‌هاي الكترونيكي كار كنترل و تصميم گيري را انجام مي‌دهند و قسمتهاي هيدروليكي كار آبياري و انشعابات را انجام مي‌دهند. براي توضيح كامل و بدون مشكل قسمت هاي فوق را از هم مجزا مي‌كنيم و هر بخش را جداگانه شرح مي‌دهيم.

الكترونيك دستگاه

دستگاه فوق با وجود كاركرد هوشمند و امنيت بالا سعي بسيار شده كه ساده نگه داشته شود, قسمت هاي اصلي دستگاه شامل يك Ap-Amp , و دو عدد 14 bit Counter ‌مي‌باشد. براي بافركردن داخلي سيگنالها نيز از يك 74HC14 استفاده شده است. نقشه‌ي دستگاه را مي‌توانيد در 2 صفحه بعد مشاهده نماييد.

براي ايجاد نقشه‌اي ساده ازهمان شمارنده ها به عنوان تايمر استفاده شده است و نوسان‌گرها